(PL) Manchester United-Everton 01.12

Manchester Uniteds kamper diskuteres her.
User avatar

Ryder
Posts: 6256
Joined: 03 Jun 2019, 09:59
Liker gitt: 3850
Liker mottatt: 17045

Ja, xG trenger å kombineres med øyetesten, og er et mye mer nyttig verktøy for å se tendenser over tid, med stor sample size, enn i enkeltkamper.

Det modellene f.eks. ikke tar høyde for, er hvordan et lag som leder med to-tre mål slakker på gassen. Vi kunne nok skapt mer trykk og flere sjanser etter pause i går dersom vi MÅTTE ha flere mål.
Litt som kampen mot Liverpool tidligere i høst, da mange påpekte at den var jevn i xG - men der så å si alle våre sjanser kom på på 0-3 da kampen allerede var avgjort.
post liked by: Andtho01, 10Hag, Pangaea, Pink Final, Pwint
User avatar

Can2
Kongen av understatements
Posts: 2139
Joined: 29 Jun 2022, 15:39
Liker gitt: 21961
Liker mottatt: 8404

Enig med @Pink Final. Dette med XG osv. blir litt sånn som når Leif Juster sa "mooot normalt." "Vi scora 4 mål, men normalt skulle vi scora 2 mål.."
post liked by: Pink Final, Pwint
Kong Eric Cantona
User avatar

Pangaea
Posts: 3833
Joined: 07 Jul 2020, 03:51
Liker gitt: 7656
Liker mottatt: 9501

Som Ryder sier, så er xG mest nyttig når man ser det over tid. Uttelling spriker for mye fra kamp til kamp, men over fx en hel sesong bør det nærme seg sannheten.

Så er det ting som ikke fanges opp, som om keeperen er utspilt på tap-ins eller ikke, og om det står to spillere i veien eller ikke. Forenklet sagt så handler det bare om hvor avslutninger tas fra, og hvor ofte det blir mål på sjanser derfra.
post liked by: Pink Final, Pwint
User avatar

red
Posts: 2460
Joined: 29 Jul 2018, 20:36
Liker gitt: 4040
Liker mottatt: 8594

Det kommer an på modellen som brukes.

Supporterklubben samarbeider med StatsBomb / betaler for deres beregninger. Og de har en modell som tar hensyn til nettopp det du beskriver (kilde):
Since Hudl Statsbomb Data debuted in 2018 [...] we added the location of goalkeeper and defenders around a shot, on every shot, in every league that we collect

[...]

Right now, our existing xG takes into consideration the location of off-ball players freeze frames at the time shots are taken:
  • the number of blockers in the triangle between the shot-taker and goalposts
  • the proportion of the goalface blocked by the defenders
  • whether there is any player between the goal and the shot-taker (the open-goal feature)
post liked by: Pink Final, Pwint, Pangaea
User avatar

Rød Pølse
Posts: 4529
Joined: 07 Jul 2023, 05:00
Liker gitt: 24197
Liker mottatt: 21397

Morsommere enn xG 🥳

post liked by: Tringe, Blodfink, RedTrafford, Can2, Andtho01, Pwint, Belfastboy, Spirograf1
Football, bloody hell!

Tringe
Posts: 459
Joined: 19 Jan 2022, 21:58
Liker gitt: 3475
Liker mottatt: 1135

Takk, @Rød Pølse , satt akkurat å leita etter den 8-)
post liked by: Rød Pølse, Pwint
Ingen er større enn klubben!
Post Reply